
Jednym z wielu obowiązków spoczywających na pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia takie są prowadzone często przez firmy zajmujące się sprawami dotyczącymi BHP. Coraz częściej pojawia się możliwość przeprowadzenia szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy online, poprzez specjalne platformy internetowe. Z takiego rozwiązania korzysta wiele uniwersytetów, dla których szkolenia BHP także są obowiązkowe. Również pracodawcy, zwłaszcza w dużych zakładach, chętnie korzystają z opcji szkoleń online. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga organizowania specjalnych spotkań w formie seminarium, a przy tym załatwiania odpowiedniej sali. Dzięki możliwości szkoleń BHP online każdy z uczestników ma dostęp do kursu, może więc wziąć udział w szkoleniu wtedy, kiedy ma czas. Kursy bezpieczeństwa i higieny pracy online pozwalają na uczestnictwo znacznie większej ilości osób, niż tradycyjne formy szkolenia. Skorzystanie z oferty szkoleń BHP online ma wiele zalet.
Przeprowadzanie audytu z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest jedną z wielu usług oferowanych przez firmy zajmujące się BHP. Sama definicja audytu brzmi następująco - audytem określa się niezależną ocenę jakiejś organizacji, projektu lub systemu pod względem jego dostosowania do przepisów lub norm. Można więc łatwo wywnioskować, że celem audytu z ochrony przeciwpożarowej jest sprawdzenie, czy dana placówka spełnia odpowiednie wymagania z zakresu PPOŻ. Dzięki zleceniu wykonania audytu profesjonalistom, pracodawca ma pewność, że wszystko zostanie rzetelnie sprawdzone pod względem obowiązujących przepisów. Po wykonanej usłudze audytu zleceniodawca otrzymuje szczegółowy protokół z przeprowadzonej oceny oraz ewentualne uwagi dotyczące tego, co wymaga poprawy lub modyfikacji. Celem audytu jest zidentyfikowanie wszelkich nieprawidłowości oraz poinformowanie o nich pracodawcy. Warto więc co jakiś czas zlecić wykonanie audytu PPOŻ, żeby sprawdzić, czy nasza firma spełnia wymogi zawarte w przepisach prawnych.
W prawie mianem kodeksu określa się akt normatywny zawierający zbiór przepisów regulujący określoną dziedzinę. W Polskim prawie można wyróżnić wiele kodeksów dotyczących określonej dziedziny, w tym Kodeks pracy. To właśnie w Kodeksie pracy zawarte są przepisy regulujące sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Co więcej, cały jeden dział Kodeksu pracy jest poświęcony BHP, a konkretniej jest to dział dziesiąty noszący nazwę bezpieczeństwo i higiena pracy. Zawiera on zbiór przepisów dotyczących zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a na straży przestrzegania tych przepisów stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów BHP i wywiązywania się z nich. Firmy działające w branży BHP w swojej ofercie posiadają usługę audytu BHP, który ma na celu sprawdzenie, czy w danym przedsiębiorstwie czy zakładzie pracy są spełnione przepisy określone w Kodeksie pracy. Ponadto takie firmy prowadzą także obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nie są jedynie obowiązkowe w różnych zakładach pracy. Jednymi z miejsc, gdzie szkolenia BHP również są obowiązkowe, są wyższe uczelnie i uniwersytety. Zaliczenie szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z warunków koniecznych do zaliczenia pierwszego semestru studiów. Najczęściej szkolenia BHP są przeprowadzane w formie e-learningu na uczelniach, dlatego że jest to najwygodniejsze rozwiązanie i nie wymaga organizacji specjalnych spotkań seminaryjnych. Władze uczelni współpracują w porozumieniu z firmą zajmującą się szkoleniami BHP. Przebieg szkolenia online polega na uczestnictwie w kursie za pomocą platformy internetowej. Sam kurs jest podzielony na kilka lekcji, pod koniec których znajdują się pytania kontrolne dotyczące przedstawianych treści. Warunkiem zaliczenia kursu z bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie się z treścią oraz odpowiedzenie poprawnie na pytania kontrolne. Dla uczelni szkolenia BHP w formie online są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ liczba uczestników szkolenia jest bardzo duża.
Bezpieczeństwo i higiena pracy jest szerokim pojęciem, zawierającym zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Jednym z działów nauki, zahaczającymi o BHP, jest medycyna pracy. Medycyna pracy jest jedną z bardzo wielu specjalności lekarskich, której przedmiotem jest badanie wpływu środowiska pracy na pacjenta. Zajmuje się także diagnostyką oraz leczeniem, wraz z profilaktyką, różnych chorób zawodowych. Lekarz, który ukończył specjalizację medycyny pracy, zajmuje się badaniami profilaktycznymi pracowników, które dzielą się na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Ponadto lekarz medycyny pracy może prowadzić poradnię zakładową dla pracowników z gabinetami specjalistycznymi, może też przeprowadzać badania uczniów, kierowców oraz innych osób, których zawód wymaga odpowiednich badań. Medycyna pracy ma związek z BHP na takiej zasadzie, że bada sprawy związane ze środowiskiem pracy, a odkrycia naukowe dokonane na jej gruncie są później wykorzystywane w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.