O diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona

s agitans) ? samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Nazwa pochodzi od nazwiska londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozp

O diagnozowaniu i leczeniu choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona w internetowej encyklopedii

Choroba Parkinsona, drżączka poraźna (używany jest skrótowiec PD od ang. Parkinson?s disease, łac. morbus Parkinsoni, paralysis agitans) ? samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Nazwa pochodzi od nazwiska londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia (jego podłoże anatomiczne i biochemiczne poznano jednak dopiero w latach 60. XX wieku).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona


Właściwa diagnoza Choroby Parkinsona

Żeby poprawnie zdiagnozować chorobę Parkinsona należy koniecznie udać się do neurologa specjalisty albo najlepiej do kliniki, która specjalizuje się w leczeniu i diagnozowanie tego typu chorób. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością czy taką chorobę mamy. Lekarze wykonują szereg badań aby potwierdzić diagnozę, między innymi temu tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.

Dopiero takie badania pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy.


Diagnoza Parkinsona

Aby prawidłowo diagnozować chorobę Parkinsona najczęściej wystarczy wnikliwe zebranie wywiadu chorobowego oraz badanie neurologiczne. Jednak czasami zdarza się, że konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, szczególnie jeżeli chcemy rozróżnić chorobę Parkinsona od zespołu parkinsonowskiego, który objawia się podobnymi rzeczami. Obie choroby mają wspólne jedynie objawy ,a przyczyna zespołu parkinsonowskiego jest zupełnie inna w przypadku Parkinsona. Parkinson często jest idiopatyczny.