Ogólne zadania geodezji
Zadania geodezji są bardzo różne. Geodezja potrzebna jest zarówno osobom prywatnym, jak i właścicielom różnego rodzaju przedsiębiorstw, pracownikom biur państwowych i drogowcom oraz naukowcom i politykom. Wobec tego można mówić o ogólnych i szczegółowych zadaniach geodezji. Do ogólnych zadań geodezji należy poznawanie ukształtowania jakiegoś terenu i jego części składowych, opisywanie dużych przestrzeni, przygotowywanie map czy opisów oraz planowania sposobów wykorzystania terenów jeszcze nie zagospodarowanych. Natomiast szczegółowe zadania geodezji zwykle wyznaczane są przez zlecenia otrzymywane przez geodetów. Po otrzymaniu takich zleceń geodeci zajmują się wytyczaniem nowych dróg oraz przygotowywaniem planów budowy nowych budynków mieszkalnych i przemysłowych.
ustalanie adresu dla danego punktu na
Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.
Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie
Geodezja jako nauka
Geodezja jest jedną z dziedzin nauki, dlatego osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu geodety muszą odbyć odpowiednie studia i zdobyć potrzebne im doświadczenie. Niektóre z nich zajmą się bardziej teoretyczną stroną geodezji, a inne wykonywaniem praktycznych zadań geodezyjnych. Wobec tego wciąż nie brakuje osób studiujących geodezję i wykonujących zawód geodety. Mogą one na przykład wykonywać różnego rodzaju opracowania geodezyjne. Takie opracowania mogą dotyczyć opisu wybranych części ziemi lub ukształtowania terenu mającego zostać zagospodarowanym w taki czy inny sposób. Dlatego jednym ze sposobów praktycznego zastosowania geodezji jest wytyczanie nowych dróg, przygotowywanie podziału działek przeznaczonych do zabudowy lub ocena wartości domu przeznaczonego do sprzedaży.