Geodezja w codziennym życiu

mierzy optycznych, elektrooptycznych lub laserowych do określania odległości oraz wykonywanie odczytów służących do wyznaczania kątów poziomych i pionowych ze średnią dokładnością. Jako metoda pomiarowa pojawiła się na początku

Geodezja w codziennym życiu

Definicja tachimetrii

Tachimetria (kiedyś nazywana też tachymetrią) ? nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza ?szybki pomiar?, co uzyskuje się w praktyce przez stosowanie dalmierzy optycznych, elektrooptycznych lub laserowych do określania odległości oraz wykonywanie odczytów służących do wyznaczania kątów poziomych i pionowych ze średnią dokładnością.

Jako metoda pomiarowa pojawiła się na początku XIX wieku po wprowadzeniu do lunety teodolitu przez monachijskiego optyka Georga Friedricha von Reichenbacha płytki ogniskowej z nitkami dalmierczymi, co umożliwiło optyczny pomiar odległości.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów. Pomiary tachimetryczne przeprowadza się w oparciu o osnowy geodezyjne, czyli punkty o znanych współrzędnych geodezyjnych, za pomocą tachimetru lub teodolitu z nasadką dalmierczą.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetria


Usługi świadczone przez geodetów zatrudnionych w urzędach gminy

Geodeci mogą być zatrudniani przez urzędy miasta oraz przez urzędy gminy. Pracując w urzędach miast geodeci zajmują się sprawdzaniem planów budowy nowych centr handlowych i szkół oraz sklepów czy bloków mieszkalnych. Są oni proszeni o opinie przed rozpoczęciem budowy nowych parkingów czy przed rozpoczęciem prac mających na celu poszerzenie już istniejących dróg.

Natomiast geodeci zatrudniani w urzędach gminy dużo częściej zajmują się wytyczaniem planów nowych działek budowlanych i dróg, które będą od początku przygotowywane do ich użytkowania. Jednocześnie urzędy miast czy gmin mogą przyjmować zlecenia na wykonanie konkretnych usług geodezyjnych na prośbę mieszkańców. Mogą one dotyczyć organizacji dojazdu na teren posesji czy wytyczenia mniejszych działek.


Różne zlecenia przyjmowane przez geodetów

Prace geodezyjne wykonywane są zarówno na terenach miejskich, jak i na terenach wiejskich. W miastach geodeci potrzebni są wówczas, kiedy władze miejskie chcą poszerzyć jedną z dróg lub zrobić nowe miejsca parkingowe czy postawić nowe budynki. Podobnie jest na terenach wiejskich z tą różnicą, że geodeci pracujący na takich terenach są często zatrudniani przy wytyczaniu nowych działek budowlanych i przygotowywaniu planów budowy domu.

Dlatego organizacja prac geodezyjnych bywa bardzo różna. Czasami ogranicza się ona do wykonania kilku pomiarów, a innym razem w trakcie jej wykonywania muszą zostać oddzielone od reszty miasta czy wsi większe obszary, na których można pracować. Dzięki temu geodeci mogą spokojnie wykonywać zlecenie, a mieszkańcy nie muszą uważać na swoje bezpieczeństwo.